Wtorek 23.07.2024 r. godz: 07:08:16, CEST

Minecraft - Informacje o Minecrafcie

Minecraft - artystyczna ekspresja prezentująca bloki ala Minecraft oraz kilof Minecraft jest obecnie najpopularniejszą zarówno w Polsce, jak i na całym świecie grą typu sandbox, jaka istnieje. Innymi słowy gra Minecraft stworzona została w idei tzw. otwartego świata, generowanego w sposób komputerowy. Wraz ze zwiedzaniem kolejnych terenów świata przez gracza kolejne jego części są generowane losowo, przez co światy w grze Minecraft posiadają nieograniczoną wielkość. Gra została zaprogramowana w języku Java przez Markusa Pressona (nick autora, to "Notch") i rozprowadzana jest przez jego firmę Mojang. Główną ideą gry jest możliwość dowolnie edytowania świata przez gracza, dzięki możliwości niszczenia i układania go, niczym popularnie klocki LEGO. Dzięki temu gracz może tworzyć zaawansowane budowle, wedle swojej pomysłowości i kreatywności.

Gra w swojej obecnej wersji - a warto tutaj zauważyć iż do tej pory trwają pracę nad grą i jest ona sukcesywnie ulepszana - posiada tryb gry zarówno single player jak również multiplayer. Jak również zarówno w trybie single player, jak i multiplayerowym gracz może grać na jednym z dwóch głównych trybów rozgrywki, a mianowicie na Survival oraz Creative. Tryb Survival przypomina typowe RPG'i, czy też Zrzut ekranu z Minecrafta prezentujący typowy krajobraz, który można znaleźć w grze MMORPG'i, a gracz oprócz opcji budowania, musi oprócz tego walczyć z wrogimi mobami, zdobywać pożywienie, aby przeżyć, czy też zadbać o swoje bezpieczeństwo craftując zarówno broń, jak i resztę oręża. Realia gry, to typowe fantasy w pseudo-średniowiecznym stylu, tak często występujące we wspomnianych wcześniej grach RPG oraz MMORPG i to właśnie cechy tych gier włączono do elementu budowania, tworzenia, układania świata Minecraft z kwadratowych klocków. Mimo tego w grze nie ma żadnych konkretnych celów - dlatego też zachowuje ona cechy sandboksa i do tego gatunku właśnie się zalicza. Natomiast kolejny tryb - czyli Creative, to tryb gry kupiony tylko i wyłącznie na budowaniu, tworzeniu świata, w którym to posiadamy nieograniczoną ilość surowców każdego, z dostępnych klocków, nie musimy przejmować się przeżyciem, wrogami, czy też innymi utrudnieniami i możemy skupić się tylko i wyłącznie na budowaniu.

Dom gracza wybudowany w grze Minecraft - screenshot z widokiem z trzeciej osoby W przypadku trybu multiplayer możemy grać na oficjalnym serwerze gry w typowej idei gier Massive Multiplayer Online Role Playing Games - czyli MMORPG. Wtedy na wielkim świecie gry możemy skrzyżować nasz los z innymi graczami

Grafika w grze jest powiedzmy na dzisiejsze czasy lekko mówiąc średnia, wygląda bowiem, jak 8-bitowe produkcje z połowy, lat 90'tych. Mimo wszystko ma to swój cel - jak chociażby automatyczna generacja świata (a co za tym idzie miniaturowa wielkość klienta gry). Do tego możliwość dowolnego edytowania kloców, z których stworzony jest świat w grze Mincraft. Dzięki temu można dowolnie modyfikować teren swojego unikatowego świata. Unikatowego w sensie, iż gra wykorzystuje system seedów, czyli tzw. ziarna świata, na podstawie którego generowany jest w teorii nieskończony świat gry. Widok w grze jest zarówno FPP, jak również TPP - można wybrać jeden z dwóch widoków. Świat gry jest praktycznie w całości 3D. Wyjątek stanowią "unoszące się w powietrzu", gotowe do zebrania itemy, w przypadku gdy np. po zniszczeniu danego Jedna z podziemnych jaskini w Minecrafcie - w tym przypadku wybudowana została sieć transportowa, za pomocą kolei - w oddali widać także płynącą lawę bloku wyleci jakiś item lub wyrzucimy dany item - tego typu obiekty są dwuwymiarowe. W świecie można poruszać się zarówno piesz - chodząc lub biegając, jak również przy użyciu innego typu środków transportu, takich jak kolejka górnicza, łódka i temu podobne. Przy czym kolejka górnicza pozwala na budowanie połączeń kolejowych i sterowanie nimi w sposób nawet automatyczny. Dzięki wprowadzonym do gry mechanizmom możemy tworzyć nie tylko statyczne struktury, lecz także mniej lub bardziej zaawansowane mechanizmy.

Gracz ma wpływ różnego rodzaju ingerowania i wpływu ze strony różnych typów bloków znajdujących się, czy też wytworzonych poprzez gracza w świecie Minecrafta, takich, jak chociażby crafting - czyli przerabianie istniejących bloków i uzyskanych przedmiotów, tworząc dzięki temu nowe bloki i/lub przedmioty, jak chociażby wytapianie w piecu istniejących bloków, by uzyskać innego rodzaju bloki, zazwyczaj ulepszone w jakimś aspekcie.

Minecraft jest grą będącą tak naprawdę fenomenem ostatnich lat. Wystarczy spojrzeć na statystki. Grę Minecraft kupiło na świecie ponad 3 miliony graczy. Mimo, iż różni się ona w wielkim stopniu od typowych produkcji będących liderami na rynku gier komputerowych, to sukces tej gry jest w znacznym stopniu. Dodatkowo gra Minecraft zdobyła wiele nagród w tym prestiżowych jeszcze wtedy, gdy była dopiero w fazie beta.

Dzięki temu, iż gra została napisana w języku Java w pewnym stopniu różni się od typowych gier (zazwyczaj gry pisane są w obiektowym C++). Świat natomiast generuje się losowo i zapisuje w postaci określonych połaci terenu, zwanych chunkami.

Główny bohater gry, którym dane nam jest sterować nie posiada swojej oficjalnej nazwy, natomiast nieoficjalnie przyjął on imię Steve. Jako gracze mamy możliwość dowolnego edytowania wyglądu Steve'a - wystarczy tylko podmienić odpowiedni plik png (na naszej stronie również dostępne są skiny, dzięki którym będziemy mogli wgrać gotowy wygląd postaci, spośród przygotowanych wcześniej wzorów). Plik wyglądu gracza możemy edytować chociażby w Paint, czy Photoshop. Obok wskaźnika życia, składającego się z 10 serc (gracz umiera, gdy straci całe życie - jak można się domyśleć) nasz bohater (Steve) posiada również wskaźnik głodu, czy też typowy dla gier RPG wskaźnik doświadczenia (który resetuje się, gdy giniemy). W przypadku zerowego pasku głodu gracz umiera - dlatego warto zawsze przy sobie nosić odpowiednie zapasy jedzenia. Ze wskaźnika doświadczenia korzystać możemy np. gdy chcemy "umagiczniać" naszą oręż za pomocą stołu do zaklęć (ang. Enchantment Table). Wygląd naszego HUD'a możemy dostosować dzięki zastosowaniu innej, niż standardowa, paczki tekstur - texture packi.

Jeżeli interesują Cię wymagania sprzętowe Minecrafta odwiedź zakładkę Minecraft wymagania sprzętowe.