Sobota 03.12.2022 r. godz: 21:15:03, CET

Minecraft Seed - Minecraft Seeds

W grze Minecraft w przypadku tworzenia nowych map, światów istnieje pewien system algorytm, za pomocą którego jest on tworzony. Do tego zresztą twórcy Minecrafta sami zauważyli, iż gracze zaczęli wymieniać się oryginalnymi, wytworzonymi mapami. Z tego właśnie względu przez twórców został wprowadzony system tzw. seedów do Minecraft.

Seedy do Minecraft (z ang. seed po polsku znaczy: ziarno) to innymi słowy ziarna losowości, czyli pewnej prawidłowości, za pomocą której generator mapy generuje losowe mapy tworzone w grze. Aby wpisać swój seed należy podczas tworzenia nowej mapy Minecraft po wybraniu opcji New World Options... W polu: Seed for the World Generator wpisać jakiś dowolny ciąg liter, cyfr, znaków i/lub wszelkich kombinacji powyższych. Tak, jak pokazuje obrazek poniżej:

Minecraft seed - Minecraft seeds - ekran, w którym gracz może wpisać dowolny, wybrany przez siebie seed, czyli ziarno generatowa świata gry

To właśnie jest seed mapy i jeśli chcielibyśmy w przyszłości grać na identycznej mapie, to wystarczy, że wpiszemy taki sam ciąg liter, cyfr, znaków itd. Innymi słowy - jeśli w trakcie tworzenia nowego świata wpiszemy np. jakis_seed, a potem na - załóżmy innym komputerze - ktoś pisze tworząc nowy świat tak samo jakis_seed, to obie mapy będą generowały się w identyczny sposób, czyli uzyskami dwie identyczne mapy światów Minecraft. W trakcie tworzenia mapy oczywiście nie musimy wpisywać nic w polu seeda, który w takim przypadku zostanie wygenerowany losowo i będzie dostępny cały czas w grze pod przyciskiem F3. Seed mapy po naciśnieciu F3 można zobaczyć w tym miejscu:

Seed mapy Minecrafta, widoczny w trakcie gry - Minecraft game seeds

Znając seed mapy, na której gry będziemy mogli np. spisać sobie seed ciekawej mapy, na której grami i np. udostępnić znajomym, czy innym graczom, aby także mieli możliwość grania na identycznie generowanej - równolegle do naszej mapy gry Minecraft.

Dzięki takiemu rozwiązaniu seedy do Minecrafta umożliwiają m.in. wymienianie się interesującymi seedami map Minecraft z innymi graczami, jak również tworzenie kilku identycznych map - np. w celach testowych, albo jedna by grać za pomocą trybu Survival, a na drugiej w trybie Creative, czy w jakimkolwiek innym dowolnym celu - wedle indywidualnych pomysłów i upodobań.

Bywa tak, iż czasem możemy stworzyć seed, który wyróźnia się ciekawym ułożeniem terenu, lub też miejscem, w którym na mapie korzystającej z danego seeda spawnuje nasz bohater. Czasem nawet możemy trafić na mapę, w której przyjdzie nam zespawnować w środku jaskini, czy też przy mob spawnerze. Innym razem możemy zespawnować przy wiosce ludzi (takie zdarzają się w grze i są one ciekawym uzupełnieniem dla naszej gry, szczególnie, gdy gramy w Minecrafta w trybie single player może być to dodatkowe, ciekawe urozmaicenie dla nas). Może zdarzyć się też tak, iż mapa, która została przez nas wygenerowana, posiada nietuzinkowe, niespotykane, a zarazem ciekawe i dające dodatkowe możliwości gry ułożenie terenu wokoło. Generalnie zatem seedy stwarzają możliwości ku powielaniu, dzieleniu się i tworzeniu interesujących, nietuzinkowych, ciekawych map. Zachęcamy do testowania na własną rękę przy wpisywaniu różnych, wymyślonych przez siebie słów, ciągu znaków takich, jak liter, cyfr, czy też znaków specjalnych, a być może trafimy takim sposobem na mapkę, której nikomu przed nami nie udało się odkryć.