Sobota 14.09.2024 r. godz: 08:32:51, CEST

Minecraft Crafting - tworzenie przedmiotów, narzędzi, bloków - craftowanie

O tej, jednej z głównych funkcji w grze Minecraft, jaką jest craftowanie w Minecraft wspomniałem już nieco w poradniku Podstawy gry Minecraft. Można powiedzieć, iż crafting to jedna z podstawowych części, stanowiąca sedno gry i jej gameplayu. Crafting w języku angielskim może znaczyć tyle, co umiejętność, tworzenie, czy też rzemiosło. W Minecrafcie pojęciem crafting określa się generalnie sposób tworzenia nowych narzędzi, przedmiotów, bloków w Minecrafcie. Z funkcją craftingu mamy doczynienia praktycznie od początków istnienia gry, pojawiła się ona wraz z pierwszymi wersjami gry, w której dostępny był tryb nie tylko czystego budowania, ale typu Survival.

Jak wlaściwie przebiega Minecraft Crafting? Aby gracz mógł cokolwiek wytworzyć musi posiadać odpowiednie bloki lub przedmioty w odpowiedniej ilości i/lub stanie używalności. Każdy wytworzenie związane jest z konkretnym wzorem, wedle któego nalezy umieścić bloki lub przedmioty ze swojego ekwipunku do pola craftingu. W poradniku dotyczącym podstaw gry w Minecrafta przedstawiłem Wam w jaki sposób wytworzyć najważniejszy item, potrzebny do bardziej zaawansowanego craftingu, a mianowicie Crafting Table. Wytłumaczyłem jak się nim należy obsługiwać, a także jak wytworzyć podstawowe narzędzia, czyli kilof, siekierę oraz łopatę. Jeżeli interesuje Was poznanie tej wiedzy zapraszam najpierw do odwiedzenia i przeczytania poradnika Podstawy gry Minecraft. Jeżeli już natomiast posiadasz wiedzę na temat absolutnych podstaw lub zapoznałeś/-aś się już z poradnikiem dotyczących podstaw, to zapraszam do lektury.

Zacznijmy może od tego, iż za pomocą craftowania możemy wytwarzać róznego typu bloki, przedmioty, narzędzia, a także jedzenie. Z pewnością najpierw są to podstawowe wzory, tzw. recepty craftingu. Spośród wzorów podstaowych znajdą się poza znanymi już przez nas deskami, patykami, czy narzędziami także bardzo ważny przedmiot, czyli pochodnia. Pochodnia (ang. torch) jest wykorzystywana przez nas jako podstawowe źródło świata, a możemy wytworzyć ją z węgla (coal) oraz patyków (stick). Węgiel jest często spotykanym surowcem znajdującym się zarówno pod ziemią, ale także w skałach przy gruncie. Wystarczy nieco poszukać, aby znaleźć trochę węgla. Posiadając już węgiel oraz patyki możemy wytworzyć pochodnię.

Pochodnię (Torch) tworzymy wedle następującego wzoru:

Tworzenie pochodni w Minecrafcie - Craftowanie Pochodni - Crafting Torch Minecraft
Tworzenie pochodni - Pochodnia (Crafting Torch)

Posiadając pochodnie w odpowiedniej ilości, bo jedna, czy zbyt mała ich ilość z pewnością nam nie wystarczy na długo - zalecam przygotować sobie co najmniej 64 pochodnie na dalszą wyprawę) jesteśmy już gotowowi do zarówno oświetlenia naszej, wcześniej przygotowanej kryjówki, domu, czy jaskini, ale także do wypraw do podziemi, czy innych nieoświetlonych miejsc. Jednak w grze, podczas przeszukiwania jaskini, podziemi, po zdobyciu przez nas cenniejszych rud, jak: ruda żelaza, ruda złota itd przydałoby się jakoś je przetworzyć, aby wydobyć z nich czyste metale. Tak samo podczas naszych wypraw i zwiedzania świata, zabijając zwierzęta i uzyskując z nich mięso, a także łowiąc ryby logika nakazuje, aby jedzenie - przed zjedzeniem - poddać obróbce termicznej, czyli po prostu usmażyć, ugotować - jednym słowem: przyrządzić. I tutaj właśnie przydaje się nam kolejny kluczowy przedmiot, jakim jest piec (ang. Furnace).

Piec (Furnace) w naszych rękach znajdzie się po wykonaniu nań poniższej receptury:

Tworzenie pieca w Minecrafcie - Craftowanie Pieca - Crafting Furnace Minecraft
Tworzenie pieca - Piec (Crafting Furnace)

Piec tworzymy z 8 sztuk bruku (Cobblestone). Posiadając piec możemy tutaj przetapiać rudy metali oraz wypiekać jedzenie. W piecu można palić za pomocą różnego typu materiałów opałowych i generalnie na logikę można wpaść na to, że możemy w nim palić wszelkiego rodzaju drewnem, a w tym - co ciekawe - także przedmiotami drewnianymi. Najlepszy chyba jest do palenia węgiel - jeden węgiel wystarcza na znacznie dłuższy czas palenia, niż dzieje się to w przypadku palenia drewnem (generalnie w dosyć realny sposób został odwzorowany czas i materiały do palenia). W przypadku wypalania rud metali - otrzymamy sztabli kolejnych metali. Ruda żelaza (Iron ore)-> sztabla żelaza (Iron Ingot), ruda złota -> sztabla złota (Gold Ingot) itd. W przypadku przygotowywania - pieczenia, smażenia jedzenia - przygotowane tak mięso zregeneruje nam znacznie więcej punktów głodu, niż surowe mięso czy ryba. Natomiast paląc w piecu piasek możemy uzyskać szkło etc. Więcej na temat wykorzystywania pieca napiszę w poradniku związanym z piecem właśnie.

Umiemy już rozświetlać sobie naszą drogę, a także przetapiać rudy metali oraz przygotowywać jedzenie. Ale itemy w grze Minecraft - podobnie jak ma miejsce to w RPG'ach - z czasem zaczynają się coraz bardziej gromadzić, a z racji naszego ograniczoneg ekwipunku przydałoby się je gdzieś magazynować. Czy istnieją w Minecrafcie stworzone do tego celu skrzynie? Jak najbardziej. A tworzy się je w taki oto sposób:

Skrzynia (Chest) i wzór do jej stworzenia, czyli 8 sztuk desek:

Tworzenie skrzyni w Minecrafcie - Craftowanie Skrzyni - Crafting Chest Minecraft
Tworzenie skrzyni - Skrzynia (Crafting Chest)

Deski mogą być dowolnego koloru - nie ma to najmniejszego znaczenia. Generalnie zasada braku znaczenia w przypadku koloru desek (a wcześniej koloru drewna, które wyrąbaliśmy) nie ma znaczenia technicznego przy craftowaniu przedmiotów, a pełni jedynie funkcję dekoracyjną. Ciekawą i ważną zarazem własnością skrzyni jest fakt, iż stawiając obok siebei dwie skrzynie złączają się one w jedną, oczywiście także bardziej pojemną skrzynię. Dlatego też posiadając 16 sztuk desek możemy stworzyć jedną, dużą szeroką skrzynię lub dwie mniejsze skrzynki. Osobiście zdecydowanie zalecam stosowanie szerokich skrzyń. Możemy teraz w naszej bazie głównej wybudować skrzynię, kilka skrzyń lub stworzyć wręcz cały magazyn do przechowywania znalezieonych i/lub wytworzonych przez nas itemów, bloków, narzędzi, jedzenia etc.

Posiedliśmy już sztukę wytwarzania podstawoych przedmiotów, gromadzenia ich, wydobywania rud metali, a także potrafimy przygotować sobie jedzenie. Ale przecież Minecraft jest światem niebezpiecznym, a szczególnie w nocy, czy też w jaskiniach (które wedle IA gry nomen omen także zaliczają się do nocy). Jak zatem się bronić? Nic prostszego. W tym celu wytworzymy podstawową broń białą, czyli miecz (Sword), broń na odległość - czyli łuk (Bow) oraz strzały (Arrows). Jednak sama broń służyć nam może do ataku, ale co z obroną? Do niego przecież w grach zazwyczaj używamy zbroi. I tak też jest w grze Minecraft. Do zwiększenia naszej obrony przeciwko przeciwnikom w postaci wrogich mobów, zwierząt, jak również ogniowi, czy dużym wysokościom. Nasze zbroje, to: hełm (Helmet, Helmets), napierśnik (Chestplate, Chestplates), nogawice (Legging, Leggings) oraz buty (Boots). I tutaj uwaga. Zarówno miecz, jak i zbroja mogą zostać wykonane z następujących materiałów zamiennych: skóra (Leather), sztabka żelaza(Iron Ingot), sztabla złota (Gold Ingot) oraz diament (Diamond). Najlepsze oraz najbardziej wytrzymałe zbroje, broń, a także narzędzia (bo dotyczy to także narzędzi, z tym, że w przypadku narzędzi nie ma skór, a zamiast niej możemy użyć desek oraz bruku) zawsze wychodzą z diamentu. Następne jest złoto, jednak oręż oraz broń ze złota ma znacznie mniejszą wytrzymałość. Potem żelazo - i właśnie z żelaza opłaca się najlepiej tworzyć uzbrojenie, broń i narzedzia - biorąc pod uwagę fakt, iż wytrzymałość zbroi z żelaza jest wyższa, niż tej ze złota, a żelazo znacznie łatwiej pozyskać, niż złoto (częściej występuje). Co ciekawe - uzbrojenie można także tworzyć z ognia - jednak nie można uzyskać takieg uzbrojenia naturalnie w grze. W takim przypadku należy użyć odpowiedniego programu, jak chociażby INVEdit - który znajdziecie w dziale Dodatki Minecraft. Poniżej znajdują się wzory.

Tworzenie hełmu w Minecrafcie - Craftowanie Hełm - Crafting Helmet Minecraft Tworzenie napierśnika w Minecrafcie - Craftowanie Napierśnik - Crafting Chestplate Minecraft Tworzenie nogawic w Minecrafcie - Craftowanie Nogawice - Crafting Leggings Minecraft
Tworzenie hełmu - Hełm
(Crafting Helmet)
Tworzenie napierśnika - Napierśnik
(Crafting Chestplate)
Tworzenie nogawic - Łopata
(Crafting Leggings)

 

Tworzenie miecza w Minecrafcie - Craftowanie Miecz - Crafting Sword Minecraft Tworzenie łuku w Minecrafcie - Craftowanie Łuk - Crafting Bow Minecraft Tworzenie strzał w Minecrafcie - Craftowanie Strzały - Crafting Arrows Minecraft
Tworzenie miecza - Miecz (Crafting Sword) Tworzenie łuku - Łuk (Crafting Bow) Tworzenie strzał - Strzały (Crafting Arrows)

We wzorach został użyty diament (Diamond). W przypadku uzbrojenia zamiast diamentu zamiennie można użyć: sztabki złota, sztabli żelaza, skóry i ogień. W przypadku miecza zamiast diamentu można użyć: desek, bruku, sztabek żelaza i sztabek złota. Ptyki, nici (Strings), krzemień (Flint) i pióro (Feather) nie posiadają zamienników. Jeżeli chodzi o uzbrojenie największą wydajność posiada napierśnik(Chestplate) dający 4 punkty, następnie nogawice (Leggings) dające 3 punkty, oraz buty (Boots) i hełm (Helmet) dające na równi po 1,5 punkta. Za pomocą programu INVEdit można stworzyć niezniszczalne uzbrojenie oraz broń - wystarczy wpisać w Damage przedmiotu wartość ujemną, np. -1000. Takim sposobem możemy w grze uzyskać niezniszczalną broń, narzędzie czy też oręż.

Wcześniej wspomniałem o łowieniu ryb i ktoś mógłby zastanowić się w jaki sposób je łowić? Cóz, ryby (Fish) łowimy w Minecrafcie - jak można się domyślić - za pomocą wędki (Fishing Rod). Ale czy wędka jest jedynym przydatnym narzędziem? Na pewno przydatny może okazać się wiadro (Bucket)- dzięki któremu będziemy mogli transportować wodę, mleko oraz lawę. Przydatne bywają też nożyce (Shears)- dzięki którym możemy pozyskiwać wełnę (Wool) z owiec, bez potrzeby zabijania ich (wełna jest kluczowym elementem dekoracyjnym, a także składnikiem w tworzeniu niektórzych przedmiotów, w tym łóżka (Bed) o którym za chwilę). Do tego znacznie szybciej obcinać liście z drzew, niż przy użyciu rąk, czy innych narzedzi.

Tworzenie wędki w Minecrafcie - Craftowanie Wędka - Crafting Fishing Rod Minecraft Tworzenie wiadra w Minecrafcie - Craftowanie Wiadro - Crafting Bucket Minecraft Tworzenie nożyc w Minecrafcie - Craftowanie Nożyce - Crafting Shears Minecraft
Tworzenie wędki - Wędka
(Crafting Fishing Rod)
Tworzenie wiadra - Wiadro
(Crafting Bucket)
Tworzenie nożyc - Nożyce
(Crafting Shears)

Wędkę stworzymy z trzech patyków oraz dwóch nici (Strings). Natomiast wiadro oraz nożyce znajdą się w naszym ekwipunku po wykorzystaniu 3 lub 2 sztabek żelaza zgodnie ze wzorem. Przedmioty we wzorach służących do wytworzenia wyżej wymienionych itemów nie posiadają zamienników.

Przemierzając świat Minecrafta często możemy natrafić na zmrok, a potem noc, a nie zawsze mamy ochotę, czas lub zamierzenia walczyć z nibezpieczeństwami czającymi się po zachodzie słońca. Czasem przydałoby się jakoś ją przeczekać. A także dobrze by było zmienić czasem spawn point z początkowego, gdy np. w znacznym stopniu oddaliliśmy się od początkowego spawn point'a, albo znaleźliśmy ciekawą miejscówkę, na wybudowanie bazy, domu, schronu, czy jakiejkolwiek innej, wymyślonej przez nas budowli. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku pomoże nam łóżko (Bed). Pozwala ono przespać nam noc (mija ona wtedy w parę sekund), a przy okazji przy korzystania z łóżka miejsce, na którym spaliśmy zostaje zapisane jako nasz nowy spawn point. Łóżko wytwarzamy z trzech części wełny oraz trzech desek, przy czym kolor wełny oraz desek nie ma dla funkcjonalności i wyglądu wytworzonego łóżka żadnego znaczenia. A propos podróży, to świat Minecrafta z racji swojej nieskończoności może czasem przytłoczyć i nawet najwytrawniejszemu podróżnikowi może zdarzyć się w nim zagubić. Jednak nie ma co się obawiać - w grze Minecraft mamy udostępniony specjalny przedmiot o nazwie kompas (Compass). Kompas - jak można się domyślić pomoże nam w odnalezieniu się nawet w przypadku najbardziej poplątanego przypadku zagubienia - o ile oczywiście potrafimy z niego korzystać. Do stworzenia kompasu potrzebne nam będą 4 sztuki sztabek żelaza oraz magiczny kamień szlachetny o nazwie redstone (Redstone Dust) Redstone'a znaleźć możemy kopiąć głęboko pod ziemią lub w jaskiniach - wykorzystywany on jest w budowie mechanizmów w Minecrafcie, a więcej na ten temat przeczytasz w poradniku poświęconym mechanizmom. Jeśli już mamy te łóżko i kompas i tak podróżujemy, to chyba przydałaby się jakaś mapa? I tutaj po raz kolejny Minecraft nas nie zawiedzie - mapę (Map) możemy stworzyć łącząc papier (Paper) z kompasem. Papier stworzymy ustawiając kolejno poziomo 3 trzciny (Sugar Cane) na najniższym wierszu pola w Crafting Table. Mapa automatycznie rysuje się - czy jak kto woli - odkrywa, wraz z odkrywaniem przez nas świata gry. Charakterystyczną cechą mapy (mogącym być dla niektórych utrudnieniem) jest fakt, iż mapa odkrywa się tylko wtedy, gdy podczas naszych podróży po minecraftowym świecie trzymamy ją w ręce - czyli jako atywny item. Mapa jest skończona, aczkolwiek można stworzyć dowolną ilość map, do różnych części świata gry Minecrafta. Recepty do stworzenia łóżka, kompasu i mapy znajdują się poniżej.

Tworzenie łóżka w Minecrafcie - Craftowanie Łóżko - Crafting Bed Minecraft Tworzenie kompasu w Minecrafcie - Craftowanie Kompas - Crafting Compass Minecraft Tworzenie mapy w Minecrafcie - Craftowanie Mapa - Crafting Map Minecraft
Tworzenie łóżka - Łóżko
(Crafting Bed)
Tworzenie kompasu - Kompas
Crafting Compass)
Tworzenie mapy - Mapa
(Crafting Map)

Warto także wspomnieć o właściwościach bloków minerałów, takich jak: sztabki złota, sztabli żelaza, diamenty, lapis lazuli (Lapis Lazuli Dye) oraz szmaragdy (Emerald). Możemy mianowicie z każdego z nich wytworzyć blok - wystarczy zapełnić crafting table dowolnym z bloków minerałów. Generalnie kładac 9 sztuk z jednego typu z wyżej wymienionych minerałów otrzymujemy blok odpowiedni do minerału, z jakiego zostały stworzone. Może on służyć jako budulec, jak również możemy także w taki sposób składować surowce. Składować, poniewać vice versa - jeden blok możemy zamienić spowrotem na 9 sztuk odpowiadających danemu minerałowi, czy kruśćcowi. Natomiast 1 sztabkę złota możemy zamienić na 9 sztuk samorodków złota (Gold Nugget). I również vice versa - 9 samorodków złota - na 1 sztabkę złota.

Jak w życiu, tak i w grze Minecraft musimy jeść. W przeciwnym razie - gdy pasek głodu dojdzie do zera - zaczniemy tracić życie, co w bliskiej perspektywie będzie znaczyć dla nas zbliżającą się śmierć głodową. Pożywienie w grze Minecraft możemy zdobywać w dwojaki sposób. Pierwszy to zabijanie zwierząt i jedzenie mięsa, które dropują (jedzenie możemy także zdobyć zabijając Zombie, jednakże jest ono dla nas trujące i mimo tego, że zwiększy nam pasek głodu, to istnieje duże prawdopodobieństwo otrucia się nim i powolne tracenie życia - otrucie na szczęście przemija samoistnie po jakimś czasie - o ile oczywiście przeżyjemy ten czas), czy łowienie ryb. Czyli w skrócie myślistwo (lowiectwo) i rybołóstwo. Jedzenie tak wytworzone możemy poddawać obróbce cieplnej, czyli po prostu piec, smażyć w piecu - wtedy jego wartość odżywcza automatycznie zwiększa się, a nam regeneruje ono więcej punktów głodu, niźli w przypadku żywienia się surowizną. Kolejny sposób, to pozyskiwanie jedzenia z rolnictwa.

Zacznijmy od tego, iż do rolnictwa potrzebna będzie nam w tym celu motywa (Hoe). Wytworzymy ją w sposób podobny, do innych przedmiotów. Jeżeli mamy już motykę, to przydałoby się stworzyć w odpowiednim miejscu grządki (trzymając w ręku motykę naciskamy prawy przycisk myszy na ziemi), dać im dostęp do wody i światła, a następnie posadzić na nich nasiona zboża (Wheat Seeds). Nasiona zboża wypadają z wysokiej trawy (Grass). Gdy już przygotowaliśmy nasze pierwsze pole uprawne w pobliżu miejsca wody i z dostępem do światła możemy posiadzić nasiona zboża i poczekać jakiś czas aż wyrosną uzyskując żółtawą barwę. Na wyrośnięcie zboża musimy nieco poczekać, może jak dysponujemy mąką kostną (Bone meal) - korzystając z niej możemy sprawić, iż zboże (Wheat) wyronie w sposób błyskawiczny - mąkę kostną uzyskujemy z kości (Bone) - z jednej kości uzyskamy aż 3 sztuki mączki kostnej. Kości wypadają z zabitych szkieletów (Skeletons). Gdy zbierzemy już odpowiednią ilość zbóż czas stworzyć chleb! Chleb jest optymalnym źródłem żywności i przy posiadaniu dużego pola uprawnego możemy stworzyć relatywnie dużą ilość chlebów. Motykę tworzymy - podobnie jak inne narzędzia z patyków oraz z przedmiotu zamiennego. Czyli wykorzystać możemy: deski drewniane, bruk, sztabli żelaza, sztabki złota albo diamenty (wzór znajdujący się poniżej pokazuje stworzenie motyki z diementów). W przypadku chleba wykorzystujemy trzy sztuki gotowego zboża. Wzory na stworzenie motyki i chleba znajdują się poniżej.

Tworzenie motyki w Minecrafcie - Craftowanie Motyka - Crafting Hoe Minecraft Tworzenie chleba w Minecrafcie - Craftowanie Chleb - Crafting Bread Minecraft
Tworzenie motyki - Motyka (Crafting Hoe) Tworzenie chleba - Chleb Crafting Bread)

W tym poradniku poznaliśmy podstawy craftowania w grze Mineraft. Wiemy już jak wytwarzać podstawowe narzędzia, jak się bronić, tworząc dla siebie broń, oręż - uzbrojenie. Umiemy sobie poradzić z oświetleniem naszej drogi nawet w największych ciemnościach. Potrafimy także przetrwać szybko noc, zmienić swój obecny spawn point, jak również wiemy już jak poradzić sobie w świecie minecraftowym, aby w nim się nie zagubić. Natomiast przygotowanie sobie jedzenia wykorzystując myślistwo - łowiectwo, rybołóstwo, a także rolnictwo nie jest już dla nas nieznaną zagadką. Myślę, że to dobry początek dla każdego nowego podróżnika i poszukiwacza przygód w świecie minecraftowym i zarazem doskonała baza dla naszych dalszych, samodzielnych odkryć dotyczących craftingu w świecie gry.