Nadszedł czas na rozpoczęcie gry. Po wybraniu odpowiedniego trybu i poziomu trudności, a następnie nazwaniu naszego świata pojawiamy się w dopiero co wygenerowanym absolutnie losowo świecie, a konkretniej wygenerowanym za pomocą algorytmu gry i przy użyciu tzw. seeda. Seed, to indywidualny kod, za pomocą którego jest tworzony każdy świat - jednakże o tym innym razem. Zostajemy rzuceni w daną lokalizację, którą warto zapamiętać, bowiem w czasie śmierci dopóki nie wybudujemy i nie skorzystamy z łóżka - będziemy się respawnować właśnie w tym miejscu. Możemy skorzystać z koordynatów x, y oraz z wciskając F3
i spisując/zapamiętując/tworząc zrzut ekranu ze swoimi koordynacjami dajemy sobie możliwość powrotu do danego miejsca.
Pierwszą sprawą, o którą powinniśmy zadbać, to zapewnienie sobie schronienia, by przetrwać pierwszą noc. Dlaczego to takie ważne zapytasz? Przecież wokoło nie widać żadnych zagrożeń, a jedyne moby, to nieagresywne zwierzęta chodzące, podskakujące, ew. beczące, muczące, czy też wydające inne, charakterystyczne dla swojego gatunku odgłosy. Jest to ważne, bowiem w nocy wychodzą na powierzchnię agresywne moby, które z wielką chęcią odbiorą nam życie, a nas postawią przed sytuacją, kiedy tracimy cały dobytek znajdujący się w naszym ekwipunku (ekwipunek otwieramy standardowo przyciskiem na klawiaturze E
, może jak ustawiłeś inny). Dlatego też zaczniemy od budowny naszego schronienia.
Zanim jednak stworzymy schronienie - musimy zebrać drewno (w grze: Wood), by stworzyć najważniejszy, podstawowy wręcz przedmiot w grze - czyli crafting table. Aby zebrać drewno znajdujemy drzewo(jeśli nie widzisz ich na pierwszy rzut oka - porozglądaj się nieco, uważając jednocześnie, by nie oddalać się za bardzo z miejsca Twojego pojawienia sie, czyli spawn point'a). A następnie klikamy lewym przyciskiem myszy najpierw na gałęzie, a gdy dostaniemy się do pnia - trzymamy wciśnięty przycisk myszy, dopóki drzewo nie zniszczy się - wtedy zbieramy item i powinien pojawić się on w naszym ekwipunku (by to sprawdzić naciskamy przycisk E).
Gdy już zebraliśmy już kilka kawałków drzewa, możemy je przetworzyć na deski - scraftować. Aby tego dokonać otwieramy ekwipunek (standardowo przycisk E
), a następnie układamy drzewo po lewej stronie kwadrata, natomiast po prawej otrzymujemy gotowe deski. Z jednego drzewa uzyskamy 4 bloki z desek - jeden z podstawowych, stosowanych w grze materiałów budowalnych, opałowych i nie tylko.
Następnie ustawiamy 4 deski w polu 2x2 kwadraty, aby stworzyć Cratfing Table. W taki sposób:
Teraz połóż Crafting Table w dogodnym dla Ciebie miejscu i klknij na niego prawym przyciskiem myszy. Jak widzisz teraz masz już kwadrat 3x3 pola, dzięki któremu możesz tworzyć znacznie więcej nowych przedmiotów. Zaczniemy od wytworzenia patyków, gdyż te potrzebne nam będą do stworzenia narzędzi.
Tak oto wygląda wzór na stworzenie patyków (Sticks):
Tworzenie patyków - Patyk(Crafting Sticks) |
Gdy mamy już kilka patyków pora teraz na stworzenie narzędzi do radzenia sobie z trzema podstawowymi surowcami, czyli: Kilof (Pickaxe) - do kopania kamieni (Stone), siekierę (Axe) do rąbania drzewa (Wood) oraz łopatę (Shovel) do kopania ziemi (Dirt). Używanie odpowiedniego narzędzia do odpowiedniego rodzaju bloków w znacznym stopniu przyśpiesz proces kopania, a co za tym idzie wydobywania materiału i jest kluczowy w prawidłowym zarządzaniem czasem, a co za tym idzie do sprawniejszej gry.
Oto, jak wyglądają wzory do stworzenia wyżej wymienionych narzędzi. Narzędzia tworzymy oczywiście za przy użyciu Crating Table.
Tworzenie kilofa - Kilof (Crafting Pickaxe) | Tworzenie siekiery - Siekiera (Crafting Axe) | Tworzenie łopaty - Łopata (Crafting Shovel) |
Teraz, gdy masz już narzedzia możesz kopać nie tylko w zimi, czy drzewie, ale również w kamieniu (za pomocą kilofa). Aby dojść do kamienia, wystarczy podkopać się kilka bloków pod ziemię lub znaleźć nieopodal wejście do jaskini. Gdy jednak nie możesz znaleźć żadnej jaskini w pobliżu spróbuj podkopać się 4-5 bloków pod ziemię, a na pewno trafisz na kamień. Spróbuj uzbierać nieco każdego z tych trzech materiałów. Gdy jakieś z narzędzi zostanie zniszczone - użyj stołu do craftowania (Crafting Table), by je wykonać ponownie. Gdy posiadasz już kamień możesz zastąpić w trzech powyższych wzorach drewniane deski zebranym kamieniem (Cobblestone), a uzyskasz wtedy wydajniejsze, mocniejsze, jak i bardziej wytrzymałe narzędzia, które nie tylko starczą Ci na dłużej, niż te drewniane, ale również dzięki narzedziom z drewna praca będzie Ci szła szybciej.
Wracamy teraz do naszego pierwszego projektu w grze - czyli budowy schronienia, zanim dopadną nas zmory nocy. Jednak najpierw budowa drewnianych drzwi. Nie jest to wymóg, jednak wysoko polecanym jest też stworzenie drewnianych drzwi, dzięki którym w swobodny sposób będziemy mogli wchodzić i wychodzić, jednocześnie zabezpieczając nasze schronienie przed zagrożeniami czekającyni na nas w nocy.
Za pomocą takiego wzoru możemy wytworzyć drewniane drzwi (Doors).
Tworzenie drewnianych drzwi - Drewniane Drzwi (Crafting Doors - Wooden Doors) |
Gdy już posiadasz narzędzia, zebrałeś wszystkie potrzebne materiały nadszedł czas na budowę schronienia. Schronienie najlepiej stworzyć z najłatwiejszych do zberania na początku surowców, które zebraliśmy do tej pory, czyli z ziemi, drewnianych desek i kamieni. Nie ma znaczenia jakie to surowce - byleby nasza budowla całkowicie chroniła nas przed światem zewnętrznym.
Tak wygląda wybudowane z drewnianych desek przykładowe schronienie o wymiarach 5 x 5 bloków oraz wysokości 3 bloki. |
W wybudowanym przeze mnie, przykładowym schronieniu widoczne są drzwi, które wstawić możemy zarówno z zewnętrznej, jak i wewnętrznej strony. Otwieramy i zamykamy je naciskając prawy lub lewy przycisk myszy. Gdy zapadnie noc i czujemy się w jakiś sposób zagrożeni ze strony potworów po prostu wchodzimy do środka i zamykamy drzwi. Wtedy żadnen z pojawiających się agresywnych mobów nie jest w stanie nam nic zrobić.
Są różne idee stworzenia pierwszego schronienia, bo w końcu Minecraft to gra rozwijająca kreatywność, w której to Ty ustalasz reguły. Pierwsza, to wybudowanie standardowego mini-domku, natomiast druga, to wkopanie się pod ziemię i stworzenie jaskini. Stworzenie jaskini ma taką zaletę, że wystarczy stworzyć tunel.
Opcjonalnie możemy oświetlić zarówno zewnętrzną, jak i wewnętrzną część naszego schroniska, jednak nie jest to niezbedne, dlatego wspomnę o tym przy okazji kolejnego poradnika.
Dotychczasowe informacje pozwolą nam na przygotowanie się i przetrwanie w grze Minecraft w trybie Survival naszej pierwszej nocy.