Wtorek 23.07.2024 r. godz: 07:00:03, CEST

Minecraft słownik - słowniczek pojęć i zbiór terminów, definicji minecraftowych

Steve z Minecrafta również czyta słownik Minecraft - minecraftowy słowniczek pojęć, definicji i terminów związanych z Minecraftem Będąc nowym graczem w grze Minecraft zapewne spotykasz się (lub spotkasz) z różnymi określeniami, pojęciami, czy definicjami, które nie są dla Ciebie do końca zrozumiałe - lub wcale niezrozumiałe. Jak ma to miejsce w wielu innych grach komputerowych, tak i w przypadku Minecrafta część pojęć, definicji, terminów jest wspólna dla wszystkich gier, natomiast reszta dotyczy tylko i wyłącznie tej konkretnej gry. Gracze są różni i oni również podzielić można na różne kategorie. Są tacy, którym świat gier komputerowych - czy też ogólnie świat gier video - nie jest obcy. Są też tacy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grami komputerowymi lub też tacy, których zainteresowania grami kończą się na jednej, bądź - góra - kilku grach. Niezależnie, do której z kategorii minecraftowych graczy się zaliczasz - niektóre z pojęć stosowanych w grze mogą Cię zaskoczyć. Dlatego też przygotowaliśmy specjalnie dla wszystkich zainteresowanych Minecraft słownik (ang. Minecraft dictionary) - czyli słowniczek pojęć i zbiór definicji minecraftowych dla każdego gracza minecraftowego. Przygotowaliśmy w nim pojęcia, które zarówno występują tylko specyficznie w Minecrafcie, jak również takie, które są wspólne dla wielu gier komputerowych, czy też gier wideo. Zapraszamy do zapoznania się ze słownikiem.

 1. Bad Rock — niezniszczalna skała (blok), znajduje się bardzo głęboko pod ziemią. Warstwa Bad Rocków stanowi swoistą granicę i barierę, pod którą już nie można kopać w Minecrafcie.
 2. Biom — nazwa rodzaju terenu, na które dzieli się świat gry Minecraft. Np. pole, las, dżungla, ocean, plaża itd
 3. Blok — z ang. block. Szcześcian, będacy podstawowym budulcem całego świata Minecraft i zarazem podstawową jednostką miary w tymże. Wszystko w Minecrafcie składa się z kwadratowych bloków. Kwadratowość stanowi bardzo charakterystyczną cechę tej gry.
 4. Bukkit — popularny, open-source'owy serwer Minecraft, dający znacznie więcej możliwości, w porównaniu do standardowego serwera Minecraft.
 5. Chunk — generowany w Minecrafcie świat dzieli się na duże połacie terenu, kóre to właśnie noszą nazwę chunków.
 6. Crafting — wytwarzenie nowych przedmiotów lub bloków z posiadanego/posiadanych przedmiotu/-ów i/lub bloku/-ów. Jedna z podstaw gry Minecraft.
 7. Crafting Table — jeden z podstawowych, najczęściej używanych, kluczowych przedmiotów w Minecrafcie. Za jego pomocą możemy wytwarzać ogromną ilość nowych przedmiotów i bloków.
 8. Creative — niczym nieograniczony tryb gry Minecraft, w którym graczowi praktycznie nic nie grozi i może skupić się na samym budowaniu i dowolnym kreowaniu otoczenia. Jednym słowem: sky is the limit.
 9. Creeper — mob, posiadający umiejętność wybuchania - często w sposób nieprzewidywalny. Postrach każdego minecraftowego gracza.
 10. Diament — z ang. diamond. najcenniejszy kamień szlachetny i zarazem item w grze Minecraft. Najrzadziej występujący krzuściec, wśród metali i kamieli szlachetnych w grze. Z diamentu można stworzyć najodporniejsze uzbrojenie, oręż, najsilniejszą broń, najlepsze narzędzia, a także wiele wartościowych itemów w grze.
 11. Drzewo — występujące jako Wood po wyrąbaniu drzewa. Wood możemy przerobić na Wooden Planks. Jeden z najczęściej występujących bloków w Minecrafcie. Występuje najczęściej na ziemi w lasach, dżunglach i wszędzie tam, gdzie mamy drzewa.
 12. Enderman — mob posiadający zdolność teleportacji i znikania. Posiada możliwość kradniecia bloków.
 13. Infiminer — gra z gatunku sandbox, na podstawie której wzorowany był Minecraft.
 14. Kamień — występujący w grze, jako Stone, a po wykuciu jako Cobblestone. Jeden z najczęściej występujących bloków w Minecrafcie. Występuje najczęściej pod ziemią.
 15. Kilof — z ang. pickaxe. Jedno z podstawowych narzędzi w grze Minecraft służące do szybszego kopania kamienia, rud metali oraz kamieni szlachetnych.
 16. Kopalnia — miejsce, w którym kopiemy, wydobywając przy tym rudy metali, kamienie szlachetne, czy też tworzymy budowle. Kopalnia może występować naturalnie - jako stworzona struktura na mapie świata, jak również sztucznie stworzona przez gracza.
 17. Łopata — z ang. shovel. Jedno z podstawowych narzędzi w grze Minecraft służące do szybszego kopania ziemi i piasku.
 18. Łuk — z ang. bow. Broń dystansowa w grze Minecraft.
 19. Miecz — z ang. sword. Broń biała w grze Minecraft. Najczęściej używany przez graczy, najwygodniejszy w użytkowaniu sposób obrony przed potworami.
 20. Mob — mobami nazywa się wszelkie żywe stworzenia w grze, nie będące graczem lub innymi graczami. Do mobów zaliczają się zarówno potwory, jak i zwiezęta w grze Minecraft, aczkolwiek ich mianem można także nazywać NPC'y.
 21. Mob spawner — specjalny blok produkujący dany typ mobów. Mob spawnery można znaleźć w jaskiniach. Produkcję mobów można zablokować otaczając mob spawner źródłami światła.
 22. Motyka — z ang. hoe. Jedno z częściej używanych narzędzi. Służy do prac związanych z rolnictwem.
 23. Minecart — nazwa dla wózka, dzięki któremu możemy podróżować, jak również przewozić inne rzeczy po świecie Minecraft. Minecarty poruszają się po torach.
 24. Nether — podziemny, tajemniczy świat w Minecrafcie, do którego można dostać się za pomocą portalu.
 25. Notch — oficjalny nick Markusa Pressona - szweckiego programisty, który stworzył grę Minecraft.
 26. NPC — z ang. non-player character. Postacie, które można napotkać w trakcie gry - najczęściej w wioskach.
 27. Obsydian — z ang. obsidian. Najtwardsza, zniszczalna skała w grze Minecraft. Obsydian można spotkać w pobliżu lawy lub wytworzyć samemu wlewając lawę do wody. Potrzebny jest m.in. do zbudowania portalu do Netheru.
 28. Piec — z ang. furnance. Za pomocą pieca możemy wytwarzać nowe rodzaje bloków, piec żywność oraz przetapiać rudy metali. Jeden z najczęściej używanych przedmiotów w Minecrafcie.
 29. Pochodnia — z ang. torch. Najczęściej używane źródło światła w grze Minecraft. Niezbędnik dla amatorów podziemnych wypraw w grze.
 30. Potwór — z ang. monster. Nazwa dla wrogo nastawionych mobów w grze, najczęściej pojawiających się w nocy lub występujących w jaskiniach.
 31. Red Stone — kamień szlachetny, służący do budowy mechanizmów w Minecrafcie.
 32. Sandbox — gatunek gier, do jakich zalicza się Minecraft. Z tym, iż w Minecrafcie można spotkać także domieszki innych gatunków, jak chociażby RPG.
 33. Seed — z ang. ziarno. Kod algorytmu na podstawie którego generowany jest nieskończony świat gry.
 34. Siekiera — z ang. axe. Jedno z podstawowych narzędzi w grze Minecraft służące do szybszego szybszego rąbania drzew i drewna.
 35. Skin — tekstura wyglądu gracza, jak również każdego z mobów występujących w grze. Skina
 36. Spawn Point — miejsce, w którym pojawia się gracz po śmierci lub na początku gry.
 37. Steve — nieoficjalne imię bohatera Minecrafta, którym sterujemy w grze.
 38. Survival — tryb gry Minecraft, przypominający gry typu RPG, w którym to przed graczem stoją wyzwania, typu kwestia przeżycia, zdobywanie doświadczenie, coraz lepsze uzbrojenie etc.
 39. Węgiel — z ang. coal. Jeden z ważniejszych przedmiotów występujących w Minecrafcie. Możemy z niego robić pochodnie, a także palić nim w piecu. Występują najczęściej pod ziemią, ale także na powierzchni.
 40. XP — EXP, czyli punkty doświadczenia. W Minecrafcie - w przeciwieństwie do typowych gier z gatunków RPG, czy MMORPG - doświadczenie pełni jedynie rolę pomocniczą (przydatne jest przy enchantowaniu broni i oręża).
 41. Złoto — z ang. gold. Jeden z cenniejszych przedmiotów w grze. Najcenniejszy metal występujący w Minecrafcie. Składnik do stworzenia wielu wartościowych przedmiotów.
 42. Żelazo — z ang. iron. Jeden z cenniejszych metali w grze. Można z niego craftować dobrej jakości uzbrojenie, oręż, broń. Składnik do stworzenia wielu przydatnych przedmiotów w grze Minecraft.